Keď sa na stretnutiach rozprávam s ľuďmi o komunikácii, mnohí mi povedia, že vedia komunikovať. Hovoria: „ Jasne, že viem komunikovať, “, Predsa viem povedať, čo chcem“, „Bez problémov poviem, čo sa mi nepáči, “ a podobne.
Áno, všetci vieme rozprávať. Niektorí lepšie, niektorí poznajú viac slov, niektorí sebaisto, niektorí tichšie, niektorí hlučnejšie, niektorí vedia rozprávať, ale sú neistí a pod. Poviete si, v čom môžu spočívať problémy v komunikácii?
Nuž, skúsme takýto jednoduchý pohľad: ktorá komunikácia vás robí šťastným/ou a z ktorej ste frustrovaný a máte menšiu chuť komunikovať? Tak ako v živote, aj priamo v komunikácii vznikajú problémy – niektoré si tam vložíme sami a iné „privanie“ náš komunikačný partner… alebo sa to tak navonok môže zdať 🙂
V každom prípade, skutočná príčina problémov v komunikácii ostáva vo väčšine prípadov neodhalená. Viete prečo? Pretože zákonitosti dobrej komunikácie nie sú ľuďom bežne známe. Dnes vieme, že každá úspešná komunikácia – skutočne každá, či už medzi deťmi, mladými, učiteľom a študentom, nadriadeným a podriadeným, kolegami či životnými partnermi sa musí riadiť prirodzenými zákonitosťami a ak tie nie sú prítomné, z komunikácie sa stáva PROBLÉM.
Ako zistíte, či tieto zákonitosti prirodzene ovládate? Nuž, pozrite sa na jej výsledok. Zodpovedajte si sami pre seba nasledujúcich pár otázok a vyhodnoťte, v ktorej oblasti je vaša komunikácia úspešná a v ktorej by potrebovala trochu vyladiť.
- Darí sa vám udržať s partnerom dobrý a naplňujúci vzťah? Viete sa dohodnúť a spolupracovaťbez hádok? Ak nie, čo presne sa vám v komunikácii s ním nedarí zvládnuť? Je takých vecí viac?
- Dokážete v práci dosiahnuť, aby vaši podriadení, prípadne kolegovia, na prvýkrát pochopili, čo od nich chcete a urobili to bez chýb? Alebo sa musíte k jednej veci neustále vracať a korigovať ju? V čom spočívajú tieto komunikačné zádrhy?
- Je pre vás jednoduché ostať pokojný, keď niekto kričí, alebo na vás slovne útočí? Ak nie, čo spôsobuje vaše telesné, slovné či mentálne reakcie na obyčajné slová, hoci aj emocionálne nabité?
- Dokážete s ľahkosťou akceptovať, že niekto s vami nesúhlasí a nechce robiť to, čo chcete vy? Ak nie, viete, čo vo svojej komunikácii potrebujete zlepšiť?
- Je pre vás jednoduché čeliť znehodnocovaniu, ohováraniu a podobne? Ak nie, viete, čo môžete vo svojej komunikácii zlepšiť, aby vám tieto situácie nebrali vietor z plachiet a vedeli ste ich dať do poriadku?
- Dosahujete ľahko svoje ciele? Je to pre vás hra? Cítite z toho energiu? Ak nie, čo chýba vo vašej komunikácii, aby to tak bolo?
Skutočné meradlo toho, či máte, alebo nemáte problémy v komunikácii sú odpovede na tieto otázky. Ak ste odpovede nenašli, mám pre vás dobrú správu, odpovede existujú!
Sú to konkrétne zákonitosti (faktory, prvky) komunikácie a s nimi súvisiace schopnosti v komunikácii, ktoré môžete nadobudnúť! A to nehovorím o celoživotnom tréningu ani žiadnej skúške ohňom 🙂
Ak chcete vedieť, čo sú základné prvky komunikácie – ktoré ak sú prítomné, komunikácia funguje a je úspešná – sledujte naďalej moje stránky. Každý prvok vám prezradím v samostatnom článku a napíšem k nemu pár riadkov a tipov, ako ho využívať v živote a verím, že už vďaka tomu budete v komunikácii postupne úspešnejší. Kým príde prvý z nich, môžete sa pozrieť na pár tipov pre úspešnú komunikáciu alebo sa pozrieť na to, prečo asertivita nie je všeliekom na komunikáciu.
Prihláste sa na odber noviniek, aby ste ani jeden článok nepremeškali. A nebojte sa, nebudem vám písať každý deň ani každý týždeň. Bude to tak často, aby ste sa na každý ďalší článok tešili 🙂
Zdraví vás, Erika
Pridaj komentár